6a01b7c82cd82f970b01b8d2c01a08970c

Proč daňaři rádi češou jablka?

PwC Česká republika

Parta šesti nadšenců z oddělení daňového poradenství pro fyzické osoby v druhém listopadovém týdnu využila den volna, který v PwC můžeme jednou v roce věnovat dobrovolnickým aktivitám, a již potřetí jela pomáhat na farmu Ledce ve Šternberku. Zřizovatelem farmy je nezisková organizace Etincelle, kterou jsme si mimo jiné vybrali jako provozovatele kavárny v naší kancelářské budově. Posláním Etincelle je vytvářet pracovní prostředí a příležitosti pro jejich klienty, lidi s mentálním postižením, a rozšířit tak hranice jejich běžného světa, aby mohli alespoň zčásti zažívat podobné věci jako my ostatní. FB-Dobrovolnictvi-1200x628

Naši daňaři na farmě nepracovali sami, ale společně s klienty sdružení Etincelle. Opravovali plot pro výběh ovcí, řezali dřevo, pleli záhony a stříhali mátu, kterou pak nakládali do cukru k výrobě čerstvého sirupu. P1190380-RETZ očesaných jablek v Etincelle vyrábí čerstvou jablečnou šťávu, kterou prodávají ve svých kavárnách, včetně našeho PwC Café. Na konci dne, jak už se na podzim sluší a patří, si všichni pracanti společně opekli špekáčky.

„Na farmu se vracíme opakovaně, protože setkání a rozhovory s lidmi, jejichž realita je tak odlišná, jsou pro nás vnitřně obohacující. Vždycky odjíždíme nabití a plni nadšení, že jsme se mohli podílet na něčem, co má skutečný smysl,“ uvedla Ludmila Váchová, která je hlavní organizátorkou dobrovolnických akcí této skupiny.

Pozitivně hodnotí návštěvu dobrovolníků a přínos dobrovolnických akcí obecně i vedoucí farmy Richard Navara: „Každá návštěva vašich pracovníků je pro naše klienty tak trochu svátkem. Mají vždy velkou radost, že jim někdo přijede pomoct a že nejsou ostatním lhostejní. Na druhou stranu návštěvníci či pomocníci zase poznají, že se našich klientů nemusí bát a že i oni dokáží vykonávat mnoho prací stejně jako "normální" lidé. Každé spolupráce a pomoci si proto velmi ceníme."

P1190383-RET
Daňaři z PwC a lidé z neziskové organizace

Najít společný termín v diářích všech členů daňového týmu a všechno zorganizovat není snadné. Pracovní povinnosti, které zůstávají v kanceláři, neubydou. Každý, kdo se chce podílet na dobrovolnické akci, si proto musí své běžné pracovní povinnosti naplánovat s předstihem a zvládnout je jindy. Vynaložená námaha ale stojí za to. Den na farmě Ledce totiž vždycky dodá svěží energii do života, a proto se naši kolegové už teď těší na další návštěvu ve Šternberku příští rok.

Petra Vlková, Ilona Koulová
marketingové oddělení
PwC ČR