6a01b7c82cd82f970b01bb09864ddb970d

Ukončení kurzového závazku ČNB se blíží. Na co se připravit?

PwC Česká republika

Závazek ČNB na udržení kurzu eura nad hranicí 27 korun za euro má platit do dubna 2017. Ukončení intervencí proto očekáváme ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

V krátkodobém a střednědobém horizontu budou pravděpodobně následovat vysoké výkyvy kurzu eura vůči koruně, a to oběma směry. ČNB indikovala, že výkyvy na dolní hranici by v krátkodobém horizontu dovolila maximálně do výše 25,5 korun za euro. V dlouhodobém horizontu očekáváme postupné posilování koruny.FX2

Podle průzkumu PwC mezi generálními řediteli českých firem se 19 % z nich nově zajišťuje, 48 % stávající zajištění přizpůsobilo a zbývajících 33 % se proti výkyvům měnového kurzu nezajišťuje. Našim klientům doporučujeme, aby nespekulovali se svou otevřenou eurovou měnovou pozicí a zajistili se. Nejjednodušší formou zajištění je využití měnového forwardu. Současné dvouleté forwardové mezibankovní sazby pohybují kolem úrovně 26,6 korun za euro, přesná kotace bude záležet na aktuální nabídce od dané komerční banky.

  FX1

V PwC vám nabízíme komplexní služby spojené s nastavením zajišťovací strategie i její implementací. Pro více informací prosím kontaktujte Michala Kolesára nebo Olgu Cilečkovou.

Přečtěte si více na téma vývoje kurzu koruny v rozhovoru Olgy Cilečkové pro magazín E15.